Jak zadbać o kręgosłup?

Ile razy słyszałeś „siedź prosto!”? Wbrew temu co dotąd sądzono, całkowicie wyprostowane siedzenie nie jest zdrowe dla kręgosłupa. W tekście przedstawiamy najważniejsze wskazówki, jak uniknąć bólu i przemęczenia podczas wielogodzinnej pracy przy biurku.

Odkryto to badając wpływ różnych sposobów siedzenia na zdrowie kręgosłupa. Podzielono ludzi na trzy grupy: pierwsza siedziała wyprostowana (plecy i siedzisko tworzyły kąt 90 stopni), druga pochylała się do przodu, a trzecia do tyłu (kąt 135 stopni). Najlepsze okazało się odchylenie, „leżenie” na oparciu – nawet przy długim siedzeniu plecy cierpiały zdecydowanie najmniej. Postawa wyprostowana przeciążała dyski i powodowała ich stopniowe uciekanie z przestrzeni międzykręgowych.

Co więcej, ciało słabo znosi długotrwałe zastygnięcie w jednym ułożeniu. Najzdrowsze dla kręgosłupa jest tzw. dynamiczne siedzenie, czyli częste zmiany pozycji. Dotyczy to zarówno możliwości obracania się wokół własnej osi, jak i odchylania z całym oparciem. Funkcja odchylania to jedno z kluczowych rozwiązań, w które musi być wyposażony fotel. Zapewniają to specjalne mechanizmy – multiblock i tilt. Mechanizm tilt pozwoli zablokować oparcie w pozycji pionowej lub odblokować je do swobodnego odchylania (aż do maksymalnego kąta). Bardziej zaawansowany mechanizm multiblock umożliwia zablokowanie nie tylko w pozycji pionowej, ale również innych.

Fotel musi być wyposażony też w regulację wysokości siedziska – pozwoli to dopasować fotel do wzrostu siedzącego, umożliwiając prawidłowe ułożenie stóp i kolan.

Siedzisko powinno być tak ustawione, by stopy leżały płasko na podłodze, a kolana zginały się pod kątem odrobinę większym niż 90 stopni. Istotne jest również ułożenie ramion – najlepiej kiedy zginają się pod kątem prostym. Umożliwią to regulowane podłokietniki.

Przestrzeganie tych zasad pomoże uniknąć niepotrzebnego dyskomfortu i bólu. Tymczasem większość ludzi siedzi skrajnie nieprawidłowo – na krawędzi siedziska, bez kontaktu pleców z oparciem, z podwiniętymi nogami. To niekorzystnie wpływa na kręgosłup.

Na uwagę zasługuje też lędźwiowy odcinek kręgosłupa, który szczególnie cierpi podczas nieodpowiedniego siedzenia. Istotne jest, by ten odcinek w całości stykał się z oparciem, co umożliwi odpowiedni kształt oparcia lub specjalna regulacja odcinka lędźwiowego. Kiedy fotel nie posiada tych rozwiązań, można podłożyć w tej części pleców jakąś poduszkę (nie za miękką!). Jeżeli oparcie fotela jest wypukłe w części lędźwiowej i wklęsłe na wysokości klatki piersiowej, mięśnie grzbietu są zrelaksowane.

Podsumowując, by siedzieć zdrowo spełnione muszą być warunki:

  • wysokość siedziska ustawiona jest tak, że stopy leżą płasko na podłodze, a kolana zginają się pod kątem odrobinę większym niż 90 stopni;
  • oparcie lekko przechylone do tyłu;
  • plecy stale leżą na oparciu;
  • w pełni wykorzystujemy głębokość siedziska;
  • podłokietniki.

Zobacz także:

Kliknij obok przycisk +1 i poleć nasz sklep swoim znajomym.


Zobacz nasz profil na krzesłabiurowe na google+